PRAWO STATYSTYKI PUBLICZNEJ | Centralna Biblioteka Statystyczna | GUS - Portal Informacyjny

PRAWO STATYSTYKI PUBLICZNEJ

PRAWO STATYSTYKI PUBLICZNEJ /Klara Dygaszewicz, Piotr Zapadka. – Warszawa : Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2021. – 192 s. ; 24 cm. - sygnatura w katalogu CBS : 217 200

Miejsce statystyki publicznej w rozwoju społeczeństwa informacyjnego jest bardzo istotne. Statystyka dostarcza wiarygodnych i rzetelnych danych, które są elementem działań planistycznych, rozwojowych i analitycznych służących rozwojowi państwa. Statystyka publiczna jest zatem kluczowym elementem wspierającym proces strategicznego zarządzania państwem polskim, w odniesieniu do życia społecznego, gospodarczego i demograficznego. Podstawowym aktem prawnym, który reguluje prawno-instytucjonalne funkcjonowanie statystyki publicznej jest Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. Określono w niej zasady, które są podstawą rzetelnego, obiektywnego, profesjonalnego i niezależnego prowadzenia badań statystycznych, których wyniki mają charakter oficjalnych danych statystycznych. Ponadto ustalono organizację i tryb prowadzenia tych badań i zakres związanych z nimi obowiązków.

Publikacja Prawo statystyki publicznej składa się z sześciu rozdziałów. W pierwszym rozdziale zaprezentowane zostały przepisy ogólne odnoszące się do regulacji i źródeł prawa statystyki publicznej oraz ich celów, także w odniesieniu do prawodawstwa międzynarodowego. Rozdział drugi przedstawia organizację badań statystycznych statystyki publicznej. Scharakteryzowano w nim między innymi program badań, strukturę służb statystyki, finansowanie oraz współdziałanie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z Prezesem Narodowego Banku Polskiego. Wyjaśnieniem istotnej kwestii jaka pojawia się przy przeprowadzaniu badań, a którą jest tajemnica statystyczna, poświęcono rozdział trzeci. W części czwartej publikacji omówiono zagadnienia związane z badaniami statystycznymi, a mianowicie ich przedmiotem, podziałem dostępnych źródeł oraz procesem ich gromadzenia, opracowania i udostępniania. Sprawa przetwarzania danych osobowych do celów statystycznych została ujęta w rozdziale piątym monografii.  W rozdziale szóstym, końcowym skupiono się na opisie przepisów karnych w związki z ustawą o statystyce publicznej. Publikacja została uzupełniona bibliografią w podziale na literaturę przedmiotu, akty prawa międzynarodowego, europejskiego i krajowego oraz wykaz orzeczeń.

Monografia Prawo statystyki publicznej autorstwa Klary Dygaszewicz i Piotra Zapadki to bardzo ważna pozycja na rynku wydawniczym, która w sposób całościowy omawia zagadnienia związana ze statystyka publiczną. Jest to uporządkowany i wartościowy zbiór cennych informacji przeznaczony dla szerokiego kręgu odbiorców. Pozwala zapoznać się z zasadami funkcjonowania statystyki, której wpływ na nasze życie codzienne odczuć możemy na każdym kroku. Publikacja dostępna jest w zbiorach Centralnej Biblioteki Statystycznej.