CALENDARIO ATLANTE DE AGOSTINI | Centralna Biblioteka Statystyczna | GUS - Portal Informacyjny

CALENDARIO ATLANTE DE AGOSTINI

CALENDARIO  ATLANTE  DE  AGOSTINI: 2022 118 anno/ Istituto Geografico De Agostini. -  Novara: Istituto Geografico De Agostini, 2021. – 1200 s., 52 tabl. : il. ; 16 cm. – sygnatura w zbiorach CBS 217 145

Calendario atlante de Agostini to coroczne opracowanie geograficzno-statystyczne wydawane przez Instytut Geograficzny De Agostini z Novary. Pierwszy rocznik został opublikowany w 1904 r. w charakterystycznej czerwonej oprawie i kieszonkowym formacie, z bogactwem przydatnych wiadomości z całego świata. Pełnił wówczas bardziej funkcję promocyjną. Zawierał informacje astronomiczne i geograficzne wraz atlasem autorstwa Achille Dardano, składającym się z 11 map oraz 57 flag głównych państw i liczył 64 strony. W edycji z 1908 r. stron było 90, dodano także indeks nazw geograficznych zawartych w tablicach, w 1912 r. wprowadzono podział administracyjny Włoch. Prof. Luigi Visintin, wybitny włoski geograf i kartograf, który był redaktorem Kalendarza od 1919 r. z najwyższą starannością aktualizował dane. Uczynił z publikacji rzetelną encyklopedię geograficzną. Liczne zmiany do Kalendarza wprowadził w tomie 21 z 1924 r. Liczba stron wzrosła do 230, rozszerzono dział geografii ogólnej oraz dodano dane ekonomiczne i aktualności z rolnictwa, przemysłu oraz handelu dla kontynentów  i kilku najważniejszych wówczas krajów. W 1925 r. opublikowano specjalne wydanie z okładką z herbem papieskim pod nazwą Atlas-Kalendarz Misji Katolickich. Przedstawiono wykaz misji z danymi statystycznymi w języku włoskim, francuskim, angielskim i niemieckim.  Znaczenie Calendario atlante De Agostini stało się jeszcze większe za sprawą tłumaczeń na kilka najbardziej popularnych języków świata (niemiecki, francuski, hiszpański, portugalski, ale też słoweński czy hebrajski). W 1999 r. podjęto dalsze kroki w rozwoju wydawnictwa i utworzono elektroniczną bazę danych, która usprawniła zbieranie i publikowanie informacji. Oprócz wydania drukowanego, od 2011 r. można również połączyć się z konkretną witryną internetową (kod dostępu znajduje się w każdym egzemplarzu książki). Edycja w języku polskim ukazała się w 2006 r. pod tytułem Świat i Polska 2007 : encyklopedia. Obecne wydanie z 2021 r. Calendario atlante De Agostini zawiera omówienia kontynentów i organizacji międzynarodowych, opis Włoch oraz tabelaryczne zestawienie wskaźników społeczno-ekonomicznych państw całego świata. W drugiej części Kalendarza scharakteryzowano poszczególne państwa i przy każdym z nich umieszczono podstawowe wskaźniki statystyczne, a kraje uszeregowano w porządku alfabetycznym. Całość wydawnictwa uzupełnia terminologia geograficzna, indeks oraz mapy wraz z flagami państw. Obecnie publikacja liczy ponad tysiąc stron, zawiera ponad milion danych statystycznych i ponad sto map geograficznych, a to wszystko w małej przystepnej formie w jednym tomie.

Prof. dr. Luigi Visintin wieloletni redaktor Calendario atlante De Agostini tak go opisał we wstępie do New Atlas for All w 1920 r.:  maleńka kieszonkowa książeczka, która drukowana jest corocznie w tysiącach egzemplarzy i która oprócz Atlasu geograficznego liczącego około 24 tabel zawiera szereg ciekawych wiadomości dla biznesmenów i każdego wykształconego człowieka, oferującego statystyki, które należą do najbardziej aktualnych i wiarygodnych, zaczerpnięte z najlepszych źródeł z rygorystyczną jednolitością. Nic z tych zamierzeń autora nie zostało zaprzepaszczone pomimo, że od pierwszego wydania upłynęlo już 118 lat. Przez tak długi okres edytorski Kalendarz nie stracił na swojej atrakcyjności, a współcześni redaktorzy kontynują stale i niezmiennie rzetelne naukowe podejście przy jego tworzeniu. Publikacja wyróżnia się na tle innych prac jakością i ilością treści w wygodnym formacie. Jest prawdziwym portretem geopolityki z bogactwem danych statystycznych rzadko spotykanych w literaturze przedmiotu w tak szerokim, a zarazem przystępnym i czytelnym ujęciu. Calendario atlante De Agostini w zbiorach Centralnej Biblioteki Statystycznej dostępny jest od 1949 r.