Wystawy warte obejrzenia
Zamek Królewski w Warszawie
Do 3 marca b.r. w Zamku Królewskim można obejrzeć trzy niezwykle interesujące wystawy.
Na pierwszej Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne zaprezentowano malarstwo i rzeźbę od XVII do XX w., pochodzące ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki oraz Lwowskiego Muzeum Historycznego. Wśród prezentowanej kolekcji można zobaczyć m.in. dzieła Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego oraz perły sztuki zachodnioeuropejskiej.
Druga wystawa Sztuka widzenia. Nowosielski i inni to ekspozycja wybranych rysunków i obrazów prof. Jerzego Nowosielskiego, cytatów z jego wypowiedzi, a także zachowanych materiałów filmowych. Wystawa powstała z okazji setnych urodzin artysty. Stanowi próbę osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki II połowy XX w. i zaprezentowania prac innych twórców, m. in.: Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Władysława Hasiora czy Teresy Pągowskiej. Celem wystawy jest ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.
Wystawa Obraz kolekcji - kolekcja w obrazie to trzecia propozycja. Składają się na nią dzieła sztuki powstałe w XVII w. Ówczesne pasje kolekcjonerskie i naukowe rozpowszechnione na dworach królewskich i książęcych, w domach mieszczan, humanistów, badaczy i artystów były inspiracją dla zjawisk w sztuce i tematem wielu dzieł malarskich. Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Sztuki w Kijowie.
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie do 21 kwietnia b.r. można oglądać wystawę Odbicia Piękna. Chińskie malarstwo na szkle z kolekcji Mei Lin. Zaprezentowano 75 obrazów na szkle z końca XIX i XX w. Przedstawiają one sceny z mitologii lub literatury popularnej, przedmioty przynoszące szczęście oraz portrety dzieci i kobiet. Dzieła te ukazują także sceny domowe i zmieniający się wizerunek Chinki żyjącej pod koniec okresu dynastycznego, wchodzącej w nowoczesność, charakteryzującą się nie tylko licznymi zmianami politycznymi, ale przede wszystkim zmianami społeczno-kulturowymi.
Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi w Warszawie zaprasza do zwiedzania wystawy Prawobrzeżne. Bohaterkami wystawy jest dziewięć kobiet związanych z warszawską Pragą: nauczycielka, antropolożka, ceramiczka, aktorka-zakonnica, pływaczka, działaczka syjonistyczna, harcerka, lekarka, malarka i gospodyni salonu artystycznego. Nie są może powszechnie znane, choć doceniane w środowiskach, w których działały. Wszystkie łączy ambicja, determinacja i chęć dokonywania zmian. Wystawę będzie można oglądać do 21 lipca 2024 r.