Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej
W dniach 28 i 29 maja odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. „Zbiory kartograficzne Centralnej Biblioteki Statystycznej”. Ekspozycja ukazuje różnorodność map historycznych oraz współczesnych w zbiorach CBS, podkreślając ich znaczenie nie tylko w kontekście geograficznym, ale także kulturowym i społecznym. Wśród szerokiego wachlarza obiektów kartograficznych można było znaleźć egzemplarze map i planów administracyjnych, geopolitycznych, topograficznych i tematycznych - od XIX-wiecznych po współczesne.
Szczególne wrażenie na odbiorcach zrobiły precyzyjnie wykonane XIX-wieczne mapy, a także starannie opracowane plany miast i regionów. Ogromne zainteresowanie wzbudził dwujęzyczny polsko-rosyjski „Plan miasta Warszawy i okolic” z 1885 r. autorstwa litografa Feliksa Kasprzykiewicza, „Plan miasta stołecznego Warszawy” wraz ze skorowidzem ulic z 1939 oraz mapy z podręczników geografii autorstwa słoweńskiego kartografa Blasiusa Kozenna.
Dzięki plenerowej formule wystawy, obrazy zbiorów kartograficznych można było podziwiać w otoczeniu zieleni, co sprzyjało refleksji nad znaczeniem map w naszym codziennym życiu oraz ułatwiało przyswajanie naukowych treści w spokojnym i harmonijnym pejzażu okolicy.
Kolejnego dnia, ze względu na złe warunki pogodowe, oprowadzanie kuratorskie w plenerze zmuszeni zostaliśmy odłożyć w oczekiwaniu na powrót dobrej pogody.
Pomimo chmur i deszczu za oknem, zaprosiliśmy chętnych do Czytelni gdzie opowiedzieliśmy o naszych zbiorach kartograficznych, a dla zainteresowanych zorganizowaliśmy zwiedzanie magazynów i pracowni digitalizacyjnej.
Mamy nadzieję, że prezentowana wystawa jest wartościowym doświadczeniem, które pozwala na nowo odkryć kunszt dawnych kartografów oraz docenić znaczenie map w kształtowaniu naszej percepcji świata.
Zapraszamy na kolejne spotkania z mapami na wystawie plenerowej 11 oraz 18 czerwca. Początek zwiedzania o godz. 12.00 w Czytelni CBS.