Program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie UE 2025
Kultura, która stanowi całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństw, sięga do przyszłości, nie zapomina o tradycjach, mocno zakotwiczając swoje działania w teraźniejszości. Jest ważną płaszczyzną do prowadzenia społecznego dialogu i współpracy. W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, rok 2025 stanie się szczególnie ważny także dla promocji i współdziałania kulturalnego w kraju oraz na arenie międzynarodowej. Publiczność z ponad 20 państw Unii Europejskiej i krajów akcesyjnych będzie mogła uczestniczyć w wyjątkowych koncertach, wystawach, spektaklach, pokazach filmowych i spotkaniach autorskich. Każde z tych wydarzeń to okazja do spotkania i nawiązania relacji, rozmowy i wymiany doświadczeń. Uznano, że największe możliwości przy promowaniu idei prezydencji ma muzyka, jako najbardziej uniwersalny język i środek wyrazu. Muzyka będzie mieć bardzo szeroką prezentację, od najwybitniejszych wykonawców muzyki klasycznej po polską scenę techno.
Priorytetami polskiej prezydencji są: Młodzi twórcy – przyszłość kultury Europy oraz Nowoczesne regulacje dla sektora audiowizualnego.
Koordynatorem krajowego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Narodowe Centrum Kultury. Zaplanowane wydarzenia i aktywności będą opowiadać o budowaniu wspólnoty ?łączącej pokolenia, środowiska i nacje, współpracy i wymianie międzynarodowej oraz międzypokoleniowej, innowacyjności, wspieraniu młodych twórców, dawaniu im przestrzeni do działania, różnorodności i otwartości. Podczas prezydencji zaprezentowany zostanie cykl inicjatyw kulturalnych - festiwale, przeglądy, spektakle, wystawy z obszaru filmu, teatru, muzyki, literatury, sztuki, tańca, designu, kultury ludowej i tradycyjnej oraz wydarzeń interdyscyplinarnych, w formule koprodukcji. Wydarzenia odbywać się będą miedzy innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie, Warszawie, Lusławicach, Katowicach, Łodzi, Krakowie, Białystoku, Sopocie, Gdańsku, Lublinie, Łomży, Poznaniu i Toruniu.
Zagraniczny program kulturalny polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, obejmie ponad 20 krajów Europy, w których odbędzie się blisko 100 różnorodnych wydarzeń artystycznych. Pod hasłem Culture sparks unity będzie promowana współczesna polska scena artystyczna. Koncerty, spektakle, wystawy, pokazy filmowe i spotkania literackie odbędą się w krajach UE, jak i państwach kandydujących: Serbii, Gruzji, Macedonii Północnej i Mołdawii.
W programie kulturalnym polskiej prezydencji są też konferencje podejmujące ważne tematy, dotyczące systemowych zmian w UE. Pierwsza z konferencji odbędzie się w warszawskiej Zachęcie (9-10.04.2025). Uczestnicy będą rozmawiać o sytuacji młodych artystów – ich przyszłości i ścieżkach kariery zawodowej, miejscu na rynku pracy, możliwościach ich wsparcia. Druga konferencja w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi (24-25.04.2025) będzie dotyczyła sztucznej inteligencji w kontekście mediów, usług audiowizualnych, prawa autorskiego. Podejmie różnorodne problemy: m.in. walki z dezinformacją, egzekwowania praw własności intelektualnej, edukacji medialnej.
Wyrazem solidarności i współpracy w wymiarze zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym jest XI Międzynarodowe Forum Europa z Widokiem na Przyszłość – Parlament Słowa, które odbędzie się w dniach 3-4 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W wydarzeniu weźmie udział ok. 80 gości z kraju i zagranicy: artystów, pisarzy, ekonomistów, twórców idei, filozofów, badaczy trendów, teoretyków kultury. Sześć debat poświęconych będzie kluczowym ideom polskiej prezydencji: solidarności i bezpieczeństwu oraz tematom przyszłości kultury i demokracji, dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego, roli technologii i nowej ekonomii dla budowy sprawiedliwych, demokratycznych społeczeństw.
Pełny program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie Europy UE będzie dostępny na stronie: poland2025eu.culture.pl
Zachęcamy też do odwiedzenia strony Polskiej Prezydencji 2025