BIBLIOTEKI NA ŚWIECIE … | Centralna Biblioteka Statystyczna | GUS - Portal Informacyjny

BIBLIOTEKI NA ŚWIECIE …

Biblioteka Al-Karawijjin w Fezie

Meczet Al-Karawijjin położony jest w marokańskim mieście Fez i uważany za najstarszą zachowaną na świecie budowlę tego typu. Został wzniesiony w IX w. (jego budowę rozpoczęto w 859 r.) i przez stulecia funkcjonował jako centrum uniwersyteckie, gdzie nauczano m.in. Koranu, logiki i filozofii. Jego nazwa pochodzi od tunezyjskiego miasta Kairuan, czwartego świętego miasta islamu. Z niego też, według podań, pochodzi Fatima, córka Muhammada al-Fihri, inicjatorka projektu budowy świątyni. Do dzisiaj funkcjonuje tam Biblioteka Al-Karawijjin, która stanowi część meczetu. Jest uznawana za najstarszą zachowaną książnicę. Znajduje się tu imponujący zbiór około 4 tysięcy zabytkowych ksiąg i arabskich rękopisów. Do najcenniejszych należą: pochodzące z IX w. wydanie Koranu sporządzone pismem kufickim (forma kaligrafii arabskiej wywodząca się z Mezopotamii), najstarsza znana kolekcja islamskich hadisów (opowieści o życiu i czynach proroka Mahometa), rękopis islamskiego prawodawstwa autorstwa Ibn Rochda (w Europie znanego jako Awerroes) oraz oryginał XIV-wiecznego dzieła „Muqaddima” arabskiego historyka Ibn Chalduna.

Przez wieki zbiory w tej marokańskiej bibliotece były chronione w niezwykły sposób. Pomieszczenia z manuskryptami i książkami zamknięte były na cztery zamki, a każdy kluczy był w posiadaniu innej osoby. Aby uczony, poeta czy teolog mógł wejść do środka, wszyscy czterej klucznicy musieli pojawić się na miejscu osobiście. Z biblioteki mogli korzystać jedynie muzułmanie, gdyż wejście prowadziło przez meczet, do którego obcokrajowcy i osoby innych wyznań mieli zakaz wstępu. W 1940 r., na dowód tolerancji religijnej, postanowiono stworzyć osobne drzwi do biblioteki. Dalej jednak skorzystanie z księgozbioru ograniczało się jedynie do wąskiej grupy badaczy.

Użytkowany przez stulecia cały kompleks wraz z książnicą wymagał gruntownego remontu. W 2017 r., po trwających trzy lata pracach renowacyjnych, placówka została ponownie oddana do użytku, nie tylko, jak we wcześniejszych latach, osobom pobierającym nauki w starożytnym centrum uniwersyteckim, ale również po raz pierwszy dla zwiedzających. Powstało dla nich specjalne skrzydło, w którym jest sala wystawowa i mała kawiarnia. Na czele prac remontowych stanęła kanadyjsko-marokańska architekt Aziza Chaouni. Poprawiono konstrukcję budynku, odrestaurowano zabytkowe mozaiki i rękopisy, zmodernizowano przestrzeń na kawiarnię i dziedziniec oraz stworzono muzeum prezentujące historię biblioteki. Odnowiono również zabytkowe fontanny, będące jednocześnie częścią medyny Fezu znajdującej się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Renowacja miała na celu zachowanie piękna i tradycji centrum, ale również nadanie mu XXI-wiecznego charakteru. Wprowadzono nowoczesny system nawadniania ogrodów oraz panele słoneczne gromadzące energię. Zainstalowano system podziemnych kanałów odprowadzających wilgoć, która zagrażała cennym rękopisom. W specjalistycznym laboratorium dokonano digitalizacji najstarszych tekstów. Odpowiednio dobrane skanery stworzyły nie tylko cyfrowe kopie, ale zidentyfikowały drobne uszkodzenia w manuskryptach, które maszyna konserwująca przy pomocy specjalnych płynów nawilżyła, aby zapobiec powstawaniu dalszych pęknięć i zmian. Proces ten był jednym z największych wyzwań podczas renowacji biblioteki. Nie zapomniano także o zabezpieczeniu cennych zbiorów. Cztery klucze do pomieszczeń z księgozbiorem zostały zastąpione zamkiem elektronicznym z czterocyfrowym kodem.

Fot. www.tor.com

Zdjęcie ze strony: https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/7233/najstarsza-biblioteka-swiata-otwarta-dla-zwiedzajacych [dostęp: 2022.06.08]