BIBLIOTEKI NA ŚWIECIE… | Centralna Biblioteka Statystyczna | GUS - Portal Informacyjny

BIBLIOTEKI NA ŚWIECIE…

Biblioteka Miejska im. Sandro Penny we Włoszech

Biblioteka publiczna, która nosi imię poety Sandro Penny znajduje się w Perugii we Włoszech i jest częścią miejskiego systemu bibliotecznego. Budynek na centralnym placu dzielnicy San Sisto wygląda jak duży różowy latający spodek. Wejście do biblioteki jest od strony niewielkiego placu, który pomyślany został jako miejsce spotkań i plenerowe foyer teatru. Bibliotekę otwarto w 2004 r., a zaprojektował ją w kształcie trzypiętrowego, różowego dysku oświetlanego nocą architekt Italo Rota. Jest to dość kontrowersyjny pomysł zważywszy na to, że nieopodal są średniowieczne akwedukty, historyczne fontanny, klasyczne łuki i wykwintne katedry. Biblioteka stała się jednak punktem odniesienia dla wszystkich czytelników ze względu na swój niepowtarzalny kształt architektoniczny i położenie w środku dzielnicy. Została nazwana na cześć peruskiego poety Sandro Penny, a wybór fragmentów z niektórych jego wierszy i pism został wydrukowany na przezroczystych panelach, które pokrywają zewnętrzne, boczne elewacje wejścia.  Placówka jest rozłożona na trzech kondygnacjach. Struktura biblioteki została zaprojektowana z otwartymi przestrzeniami, cieszącymi się naturalnym światłem, z kolorowymi meblami. Na parterze znajdują się biura oraz biblioteka gazet i czasopism. Na pierwszym piętrze jest czytelnia ze stanowiskami multimedialnymi i największą częścią księgozbioru. Na drugim piętrze mieszczą się książki dla różnych grup wiekowych w okrągłym regale dostępnym przez przeszkloną galerię. Plan nauki na obwodzie pozwala w pełni uchwycić widok na zewnątrz, a stół można zintegrować z wyjmowanymi i modułowymi półwyspami, które pozwalają tworzyć różne przestrzenie do nauki. Trzeci poziom biblioteki miejskiej Sandro Penna zajmuje strefa dla dzieci, wyposażona w jasne i przezroczyste regały, kolorowe siedzenia dostosowane do ich wysokości oraz przesuwaną zasłonę, którą można wykorzystać do zajęć teatralnych. Są tu też sale, w których odbywają się warsztaty, odczyty, animacje oraz projekty promocji czytelnictwa skierowane do szkół. Biblioteka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Od strony oświetleniowej postanowiono maksymalnie wykorzystać naturalne światło, które filtrowane jest przez różowe okna (kolor relaksujący, sprzyjający skupieniu) integrując je ze sztucznym oświetleniem. Ponadto światło przechodzące przez dziewięć świetlików dociera do wszystkich trzech poziomów przez pustą przestrzeń pośrodku budynku. Urokliwemu designowi towarzyszy spuścizna biblioteki, która zwraca uwagę na potrzeby różnych pokoleń czytelników. Cała kolekcja w postaci książek, czasopism, płyt CD, DVD oraz płyt winylowych z muzyką klasyczną, operą, włoską muzyką pop do lat 60 XX w., może być bezpośrednio wykorzystana przez użytkowników na miejscu albo wypożyczana do domu. Ponadto jest dostęp do bezpłatnego przeglądanie Internetu za pośrednictwem komputerów w bibliotece lub w trybie Wi-Fi z własnych urządzeń mobilnych.

Biblioteka im. Sandro Penny w Perugii to miejsce niezwykłe.  Wymyślone przez ekstrawaganckich projektantów spełnia swoją podstawową  funkcję biblioteki jako ośrodka naukowo-kulturalnego, ale jest także niewątpliwie atrakcją turystyczną.

Zdjęcie: Budynek Biblioteki Sandro Penna w Perugii. Źródło: https://www.perugiatoday.it/cronaca/san-sisto-blblioteca-chiusura-polemiche.html [dostęp: 2022-06-08].