9 sierpnia Światowy Dzień Miłośników Książek | Centralna Biblioteka Statystyczna | GUS - Portal Informacyjny

9 sierpnia Światowy Dzień Miłośników Książek

Światowy Dzień Miłośników Książki (Book Lovers Day) to wyjątkowe święto dla wszystkich, którzy lubią czytać, słuchać, oglądać i przebywać wśród książek. To też wspaniała okazja do rozmowy o książkach i ich twórcach, refleksji nad ich historią, sposobami ich powstawania czy materiałami z których zostały wykonane. Chociaż trudno ustalić pomysłodawcę tego wydarzenia to niewątpliwie jest to dobra okazja dla wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z nowymi propozycjami rynku wydawniczego czy podarowania komuś książki. Dzięki rodzicom i dziadkom książki towarzyszyć nam mogą od najwcześniejszych lat naszego dzieciństwa. Początkowo były obrazkowe z małą ilością liter, z czasem grubość i ilość tekstu systematycznie się zwiększała. Coraz częściej po książki zaczynamy sięgać samodzielnie w ramach spędzania wolnego czasu czy nauki szkolnej. Mamy je w domach, albo wypożyczamy z bibliotek. Słowo pisane zyskuje w trakcie całego naszego życia coraz większą wagę i przypisujemy mu coraz większe znaczenie. W ciągu wieków zmieniały się sposoby zapisywania myśli, kształt oraz postać. Wraz z pojawieniem się nowoczesnych technologii możemy czytać książki nie tylko w tradycyjnej, papierowej formie. Popularnymi stały się e-booki oraz audiobooki. Idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie minimalizm, ponieważ e-booki fizycznie praktycznie nie zajmują miejsca. Wystarczy samo urządzenie (może być to np. czytnik e-booków, smartfon, tablet, komputer), na które możemy pobrać tysiące interesujących nas książek. Początkowo audiobooki tworzone były dla osób, które nie mogły czytać książek (np. osoby niewidome), z czasem się to zmieniło. Wielu ludzi słucha ich w różnych okolicznościach na przykład podczas spaceru po parku, treningu biegowego, sprzątania, różnego rodzaju prac  fizycznych, czy prowadzenia samochodu. Audiobook do doskonała forma książki, pozwalająca urozmaicić codziennie czynności. Są jednak osoby, które nie wyobrażają sobie innej formy czytania niż tradycyjna. Zapach papieru, możliwość przewracania kartek oraz sama fizyczna postać tomu ma wielu zwolenników. W tych różnorodnych formach przekazu chodzi jednak przede wszystkim i to jest najważniejsze, aby po prostu książki czytać (lub słuchać) niezależnie od treści, formy czy gatunku literackiego.  A proces czytania może  przynosić wiele korzyści dla zdrowia:

   stymuluje umysł

   rozwija uczucia i zdolność empatii

   dostarcza wiedzy i informacji

   jest gimnastyką dla mózgu przez co poprawia pamięć

   ćwiczy skupienie i koncentrację

   pobudza kreatywność

   wzbogaca  słownictwo

   rozwija umiejętności pisarskie

   pobudza do dalszych przemyśleń

   poprawia humor i obniża stres

   jest wspaniałym tematem do rozmów

   wyrabia cierpliwość i uspakaja

   jest dobrą rozrywką

Częste spotkania z książkami mogą także uzależniać, ale niewątpliwie jest to najzdrowsza choroba świata, która w większości pozytywnie wpływa na ludzi.

W naszej bibliotece też można znaleźć książki, od których możemy zacząć świętowanie Światowego Dnia Miłośników Książki. Należy do nich między innymi Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze Edwarda Brooke-Hatchinga wydana przez Dom Wydawniczy Rebis w 2020 r. Jest to wyprawa do biblioteki pełnych  książek dziwnych, zapomnianych, pięknych, ciekawych. Fascynująca podróż po świecie książek, które wcale książkami nie są, tomów z ciała i krwi, szyfrowanych, literackich mistyfikacji, dziwnych kolekcji, dzieł sił nadprzyrodzonych, osobliwości religijne, kuriozów naukowych, niezwykłych rozmiarów i takich, których nie można przeczytać gołym okiem. Opowieść o książce, która poleciała na księżyc, ale także o takiej, której nikt nie umie przeczytać czy zrobionej z czegoś zupełnie nie przeznaczonego do tego celu np. sera. Biblioteka szaleńca to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych pozycji na rynku wydawniczym, nie tylko ze względu na wygląd, ale też treści i zdjęcia. Czytając ją uświadamiamy sobie, że historia książki to tak naprawdę historia człowieka. To książka dla każdego, na każdy czas, do której wracać można nie raz, a ponowne czytanie rozpoczynać w dowolnym miejscu. Centralna Biblioteka Statystyczna to miejsce dla miłośników książek, ale też dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z czytaniem. Dostępne są tu publikacje naukowe, ale też literatura popularna znajdująca się w Bibliotece Beletrystycznej.