27 września Światowy Dzień Turystyki | Centralna Biblioteka Statystyczna | GUS - Portal Informacyjny

27 września Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki (World Tourism Day) to święto obchodzone corocznie, a ustanowione przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO). Pomysł upamiętniania każdego roku Światowego Dnia Turystyki zaproponował nieżyjący już Ignacy Amaduwa Atigbi z Nigerii. Zgromadzenie Ogólne UNWTO ustanowiło Światowy Dzień Turystyki we wrześniu 1979 r. podczas trzeciej sesji w Torremolinos w Hiszpanii. Postanowiło, by data wydarzenia przypadała na 27 września, ponieważ zbiega się to z przyjęciem Statutu UNWTO. Pierwsze obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się w 1980 r., a tematem przewodnim był Tourism's contribution to the preservation of cultural heritage and to peace and mutual understanding (Wkład turystyki w zachowanie dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia). Od tego czasu Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest co roku pod innym hasłem wybranym przez Zgromadzenie Ogólne. Od października 1997 r. Zgromadzenie postanowiło wyznaczać kraj do współpracy z organizacją, który jednocześnie staje się gospodarzem imprezy w danym roku. Pierwszym krajem, który zorganizował wydarzenie w ramach nowego protokołu, był Meksyk. Sześć lat później, w 2003 r., Zgromadzenie Ogólne UNWTO zgodziło się przestrzegać porządku geograficznego podczas wyznaczania kraju jako partnera w organizowaniu święta. W 2020 r. po raz pierwszy w historii wydarzenia oficjalne obchody były zorganizowane przez grupę państw, a nie przez jedno państwo członkowskie. Organizatorami były  Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i Chile - zjednoczone w regionalnym ugrupowaniu integracji gospodarczej w Ameryce Południowej MERCOSUR (Mercado Comun del Sur = Wspólny Rynek Południa), odzwierciedlającym zapotrzebowanie na międzynarodową współpracę i solidarność w okresie pandemii. Ideą przewodnią święta było hasło Turystyka i rozwój obszarów wiejskich. Wydarzenie wskazywało na wyjątkową zdolność tego sektora do stymulowania rozwoju gospodarczego poza dużymi ośrodkami miejskimi. Podkreślano także ważną rolę, jaką turystyka odgrywa w zachowaniu i promowaniu dziedzictwa narodowego na całym świecie między innymi ginących tradycji czy zasobów przyrody.

Podstawowym celem obchodzenia Święta Turystyki jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak turystyka wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie. Wydarzenie ma na celu sprostanie globalnym wyzwaniom przedstawionym w programie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 oraz omówienie sposobu, w jaki przemysł turystyczny przyczynia się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

Przeglądając zbiory Centralnej Biblioteki Statystycznej można zapoznać się z licznymi opracowaniami odnoszącymi się do zagadnień związanych z turystyką. Są to analizy instytucji statystyki publicznej reprezentowanych przez poszczególne urzędy statystyczne, krajowe i zagraniczne (m.in. publikacje Ruch graniczny oraz wydatki cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą w 2020 czy Turystyka w województwie śląskim w latach 2018-2020), ale również opracowania organizacji turystycznych i uczelni wyższych. Wiele opracowań zachęca do poznawania krajów poprzez aspekty regionalne, tradycje bądź ciekawe działania zorganizowane przez ośrodki wiejskie (np. monografie Edukacyjna rola turystyki kulinarnej pod redakcją Piotra Dominika i Kulinaria wizytówką regionów turystycznych autorstwa Karoliny Buczkowskiej-Gołąbek, Piotra Dominika, Piotra Kociszewskigo). Opracowania międzynarodowe w zbiorach CBS reprezentowane są między innymi przez miesięcznik Tourism and Migration, dostępny w formie elektronicznej wydawany przez Urząd Statystyczny RPA, roczniki statystyczne turystyki opublikowane przez różne kraje oraz kompendia turystyczne ogłaszane przez  World Tourism Organization.