20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy | Centralna Biblioteka Statystyczna | GUS - Portal Informacyjny

20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy

Światowy Dzień Uchodźcy (World Refugee Day) to coroczne święto obchodzone na świecie, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 4 grudnia 2000 r. Upamiętnia ono odwagę oraz siłę uchodźców, ludzi, którzy po koszmarnych przeżyciach znajdują w sobie siłę do rozpoczęcia życia od nowa. Jest też wezwaniem do odwagi dla zwykłych ludzi, żeby zobaczyli w uchodźcy zwykłego człowieka. Według Konwencji Genewskiej z 1951 r. uchodźca to osoba, która zmuszona została do opuszczenia terenu, na którym mieszkała ze względu na zagrożenie życia, zdrowia bądź wolności. Najczęściej sytuacja ta związana jest z walkami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, prześladowaniami religijnymi bądź z powodu rasy, przekonań politycznych czy przynależności do określonej grupy społecznej. Agencja ONZ ds. Uchodźców wydaje coroczny raport UNHCR Global Trends i wskazuje w nim, że w ostatnim roku znacząco wzrosła liczba osób przymusowo przemieszczonych.

W ponad stu krajach, w związku z obchodami, odbywają się uroczystości, organizowane są wydarzenia kulturalne oraz szkolenia, jak również konferencje oraz programy dla rodzin i dzieci, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie. Dzień Uchodźcy w Polsce to między innymi akcje informacyjne, wystawy, koncerty, imprezy plenerowe, happeningi, pokazy filmów i akcje edukacyjne w szkołach. Nieocenioną rolę w procesie przyjmowania uchodźców pełnią organizacje pozarządowe. Wspierają ich w procesie integracji, udzielają im wsparcia psychologicznego, prawnego, a także edukacyjnego. Działania kierują nie tylko do migrantów, ale także włączają w nie społeczeństwo przyjmujące.

Migracje i uchodźstwo to jedne z ważniejszych wyzwań współczesnego świata na poziomie globalnym i lokalnym. Zjawiska te są problemami wielowarstwowymi, które wpływają na różne dziedziny życia społecznego, zawodowego, indywidualnego, a także wywołują wiele emocji.

W tym dniu w szczególności warto pomyśleć o milionach osób, które z powodu prześladowań bądź konfliktów zbrojnych uciekają do innych krajów w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia. Na wyzwania związane z uchodźstwem powinniśmy odpowiadać w poczuciu humanitaryzmu oraz międzynarodowych zobowiązań. Zadanie to wpisuje się także w Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Warszawski przedszkolak zapytany o to co jest ważne w Dniu Uchodźcy odpowiedział - chodzi o to, żebyśmy byli dobrymi sąsiadami i to jest istota naszych wzajemnych relacji.                                                              

W zbiorach Centralnej Biblioteki Statystycznej znajdują się liczne opracowanie odnoszące się do zagadnień uchodźctwa i migracji.

Grafika pochodzi ze strony: https://migracje.ceo.org.pl/content/swiatowy-dzien-uchodzcy [dostęp: 2022.06.09]