11 listopada Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. po 123 latach zaborów. Uroczystość nawiązuje również do daty zakończenia I wojny światowej. 11 listopada 1918 r. podpisano rozejm w Compiegne, ostatecznie potwierdzający klęskę Niemiec w wojnie. Do Polski w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Polska wolność to zasługa kilku pokoleń Polaków, którzy nie zapomnieli o swoich korzeniach, tradycji i języku. Pielęgnowali pamięć o utraconej Ojczyźnie. W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Pierwszy raz w pełni upamiętniono ją 14 listopada 1920 r. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego, przekazując mu buławę marszałkowską. Przed wybuchem II wojny światowej oficjalne obchody Święta Niepodległości odbyły się jeszcze tylko raz 11 listopada 1938 r., w 20. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności państwowej. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 października 1930 r. ustanowiono odznaczenie państwowe - Krzyż i Medal Niepodległości dla osób czynnie zasłużonych dla niepodległości Polski. Święto Niepodległości zniesiono 22 lipca 1945 r. aktem prawnym Krajowej Rady Narodowej i przywrócono oficjalnie dopiero ustawą O ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości z 15 lutego 1989 r. Współcześnie obchody Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ponadto w tym dniu w całym kraju organizowane są biegi niepodległości, koncerty patriotyczne, wykłady, inscenizacje oraz parady uliczne. Przy okazji świętowania Dnia Niepodległości szczególną uwagę zwraca się na symbole narodowe: flagę, godło państwowe, hymn oraz barwy. Droga do wolności była długa i dlatego tak ważna jest pamięć o ludziach, którzy oddali życie za wolną Polską.
Data [11 listopada 1918 r.] winna pozostać w stałej pamięci społeczeństwa i utrwalić się w umysłach młodego pokolenia, które w zaraniu swego życia powinno odczuwać doniosłość i uroczystość tego pamiętnego dnia. (Józef Piłsudski)
Po raz siódmy, w 106. rocznicę odzyskania niepodległości, zorganizowany zostanie festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. To kilkadziesiąt wydarzeń, dla młodszych i starszych, dla warszawiaków i turystów, dla pasjonatów historii i lubiących aktywność artystyczną. Wydarzenie otworzy o godzinie 12:00 zespół Warszawianka, który wraz z trębaczami Straży Miejskiej i osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym zaśpiewa Mazurka Dąbrowskiego. Szczegółowy program wydarzenia na stronie internetowej:
Źródło zdjęcia:
https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/festiwal-niepodlegla-na-krakowskim-przedmiesciu-2024/
[dostęp 5.11.2024]