1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych | Centralna Biblioteka Statystyczna | GUS - Portal Informacyjny

1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (International Day of Older Persons) ustanowiony został 14 grudnia 1990 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest corocznie. Ważną inicjatywą wystosowaną przez ONZ do wszystkich państw członkowskich jest podjęcie działań w związku z ogłoszonym projektem Dekada Zdrowego Starzenia się obejmującym lata 2020-2030. Obchody Dnia Osób Starszych mają z jednej strony kształtować postawy społeczne zmierzające do uwrażliwienia wszystkich na potrzeby seniorów i zapewnienie im możliwości godnego życia, z drugiej zaś zaktywizować osoby starsze i wskazać im kierunki działań, w których mogą uczestniczyć. Inicjatywy te mogą być rozwijane na poziomie globalnym, ale przede wszystkim lokalnym, poprzez organizowanie dla nich warsztatów, szkoleń, kursów czy kół zainteresowań. W obchody święta jak co roku włączają się  organizacje pozarządowe, stowarzyszenia oraz instytucje aktywizujące osoby starsze. Jest to jednak również czas dla nas i dla osób starszych, które żyją w bezpośredniej styczności z nami, aby znaleźć czas na rozmowę czy wyjście na spacer. Do ważnych działań lokalnych należy także integracja młodych z seniorami, walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwianie im dostępu do opieki medycznej a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego. Dziś starość staje się kolejnym etapem życia, w którym osoby starsze mogą realizować swoje zamierzenia oraz rozwijać własne zainteresowania. Coraz częściej seniorzy poszukują nowych form aktywności i zaczynają uczęszczać do Klubów Seniora, Uniwersytetów III Wieku, do lokalnych stowarzyszeń lub pracują jako wolontariusze. Osoby starsze chcą zdobywać nową wiedzę i poszukiwać nowych metod rozwoju, a warunkiem przyswajania nowych informacji jest stała aktywność umysłowa. Ostatnie lata pokazały, także w Polsce, że sytuacja osób starszych w okresie wyjątkowym jakim była pandemia, wymaga podejmowania szczególnych działań w celu zapewnienia realizacji podstawowych praw, takich jak:

prawo do godnego życia,
prawo do opieki zdrowotnej,
prawo do włączenia społecznego,
prawo do równego traktowania, także na rynku pracy i rynku usług,
prawo do autonomii i niezależnego życia.
To oznacza konieczność zintensyfikowania prac na rzecz przygotowania odpowiedniej infrastruktury, procedur i nastawienia społecznego.

W zbiorach Centralnej Biblioteki Statystycznej znajdują się liczne opracowania odnoszące się do zagadnień związanych z osobami starszymi. Są to na przykład najnowsze opracowania z 2022 r. autorstwa Agnieszki Pleśniak : Hojność systemu emerytalnego a zabezpieczenie materialne starości : rola kompetencji finansowych i orientacji na starość czy Grażyny Trzpiot : Dywidenda długowieczności : analizy i prognozy, ale również prace Głównego Urzędu Statystycznego m. in. Jakość życia osób starszych w Polsce.